top of page

ENNEAYOGA 

PROGRAMI

Deneyimle, arın ve bütünleş

EnneaYoga Programının amacı, Enneagram tipini keşfeden ve bu konuda "derinleşmek" isteyen kişilere yönelik yoga temelli bir dönüşüm programı oluşturmak ve uygulamaktır. Temel Kundalini Yoga egzersizlerinin yanı sıra Enneagram tipine özgü kriya ve meditasyonlarla desteklenen program kişinin tercihine bağlı olarak bireysel veya grup içerisinde yürütülmektedir. 

Süreç:

Tanışma ve Enneagram Tipi Doğrulama

Kişi ile çalışmanın amacını belirlemek amacıyla ön değerlendirme gerçekleştirilir. Enneagram tipini doğrulamaya yönelik karşılıklı değerlendirme yapılır.

Çalışma süresi, sıklığı, gün ve saatleri belirlenir. Sürecin başında uygulamalara yönelik herhangi bir sabit program içeriği tercihen oluşturulmaz ancak bireyin odaklanmak istediği alanlar belirlenir.

Çalışma Takviminin Oluşturulması

Egzersizler

Her egzersizde Enneagram tipinin belirli bir açılımı veya özelliği üzerine yoğunlaşılır. Kundalini Yoga kriya ve meditasyonları yapılır. Egzersizler yaklaşık 1.5 - 2 saat sürer.

Takip

Kişisel deneyimle ortaya çıkan yeni perspektiflerin aktarılmasına & geribildirimine yönelik, değerlendirme çalışması yapılır. 

Enneagram ve Kundalini Yoga'yı Bir Arada Ele Almak:

Enneagram modeli bize kişilik tipimizle bağlantılı derin bir kavrayış ve harita sunuyor. Kundalini Yoga ise bir "tekniğin" çok ötesinde; insanın bedensel, zihinsel, duygusal sağlığı ve "kendisiyle" bütünleşme yolcuğuna yönelik sonsuz bir kavrayış imkanı sunuyor.  Her ikisi de kendi içinde bir bütün ve farklı disiplinleri bir araya getirmek o nedenle hem riskli hem de zor. Diğer yandan, Yogi Bhajan tarafından öğretildiği şekliyle Kundalini Yoga egzersizlerini uygulamak, kişinin Ennegram modeli yardımıyla çoğunlukla "zihinsel" olarak "farkettiği" yönleri ile "karşılaşma", "kendini okuma değil deneyimleme" ve böylelikle "Enneagram'ın bilgeliğini bir anlamda "yaşama" olanağı sunuyor. Bu açıdan bakınca, bu deneyime imkan tanımak amacıyla "sabit" bir program yaratmıyoruz. Birlikte çalışma takvimini belirliyor ve gerisini karşılıklı değerlendirme ve akışa bırakıyoruz. 

Tipik Bir Egzersiz Gününün İçeriği:

  • Enneagram tipinin belirli bir yönüyle bağlantılı aktarım

  • Kriya

  • Derin dinlenme

  • Meditasyon

  • Paylaşım

İlgileniyorsanız Bize Yazın:

Süreçle ilgili daha detaylı bilgi almak için bize yazın. 

Teşekkürler, mesajınız ulaştı.

bottom of page